Aperture Science

Začneme historií. Aperture Science bylo založeno v roce 1947 muem jménem Cave Johnson. Původně se zaměřoval na prodej sprchových závěsů, které si na zakázku objednala i americká armáda, což z něho udělalo multimilionáře. Poté koupil solný důl a na něm založil tuto vědeckou organizaci, která se už od počátku zabývala experimentem s pomocí přenosného portálového zařízení ASHPD, neodborně nazván Portal gun.

aperture-logo

První verze Portal gunu vypadala jako vysavač, a byla tím pádem i těžkopádná na nošení, asi proto to nejdříve bylo jen pro sportovce, olympioniky a astronauty. Testování probíhalo v obrovských vědeckých azbestových koulích, jedna taková koule měla asi několik desítek testchamberů. Protože jich ale většina byla zničena, zavřena nebo zrušena, tak není možné určit přesný počet. Aperture každopádně nejčastěji zkoumalo gely. První je Repulsion gel (modrý), jenž člověka i jiné předměty odráží jako trampolína. Byl použit i jako dietní pudink, který způsoboval, že se odrážel od stěn žaludku, až vyletěl z pusy ven. Kvůli různým důvodům byl ale produkt stažen z prodeje.

Dalším gelem je Propulsion gel (žlutý), dávající člověku nadlidskou rychlost. Podle traileru na představení gelů byl i Propulsion gel použit taky jako pudink, bohužel zatím nebylo zjištěno, jaký měl mít účel. Tento gel každopádně začali zkoumat už v roce 1971 a tehdy se testu už zúčastňovali dobrovolníci a bezdomovci. Tady se pozastavím nad důležitou věcí na kterou slyšíte se vzrušením, ano, naše tajemná Borealis. Přesně v tomto roce nebo kolem toho roku na ní dělali experiment, jehož výsledkem bylo, že si loď nechali zmizet i s kusem suchého přístavu. Podle teorie Cave Johnson experiment uspěchal aby trumfnul Black Mesa, jelikož se nejspíš nesmířil, že mu ukradla jeho produkty. Aby Black Mesa nevěděla o tomto experimentu, tak to raději ututlali a z lodi se stál mýtus jako jiné báje a legendy, tedy do té doby, než se v HL 2: Episode Two objevila, ale to už předbíháme.

aperture-001

Posledním gelem je Conversion gel (bílý), který měl sloužit jako ideální portálový vodič pro Portal gun. Tento gel raději jako pudink nepoužili, jelikož pochází z rozdrcených hornin z Měsíce a tyto rozdrcené horniny obsahují čistý jed, kterého se Cave Johnsona otrávil, protože byl zoufalý, a tak nutil účast na vědeckých testů i samotné zaměstnance, a tam chtěl vyzkoumat, jestli průchod portálem vytvořený, na Conversion gelu ten jed vyloučí. Bohužel neuspěl, takže na poslední chvíli začal pracovat na umělé inteligenci, aby své já uložil do svého počítače a mohl tak Aperture řídit jako stroj, jenže jed ho už natolik oslabil, že raději odkázal vedení Aperture své asistence Caroline a na následky jedu v roce 1980 zemřel.

aperture-004

Po smrti Cave Johnsona, stále pod vedení Caroline, pokračovali na vývoji umělé inteligence a v roce 1989 vyrobili prototyp centrálního počítače, odkud se dalo řídit celé středisko Aperture. Upustili už od azbestových koulí a přešli na novější typy testchamberů, jež jakoby z oka vypadly z nějaké daleké budoucnosti. Pro případ navíc mohly měnit prostředí i svojí pozici, také i Portal gun přešel na verzi 2.0, která je menší a lehčí na nošení, a nakonec stvořili GLaDOS (Global Lifeform and Disk Operation System), do níž nahráli vědomí Caroline, jak si Cave přál. Bohužel z nepochopitelných důvodů hned po prvním spuštění trvalo asi 0,3 pikosekundy, než se je pokusila zabít, tak ji museli nouzově vypnout a přijít na závadu. Po opravě to zkusili znovu a tentokrát to trvalo asi 1 pikosekundu, než se je zase pokusila zabít, takže tentokrát sáhli na další řešení a tím mělo být morální jádro neboli jádro svědomí, tomu ale jeden z vědců Rattman nedůvěřoval a sám řekl, že svědomí může člověk ignorovat.

Doug Rattman zasahuje

Když pak GLaDOS znovu spustili, tak se je nakonec nepokusila zabít a dokonce i řekla, že po přijetí jádra svědomí už nemá zájem o zabíjení, a že se začala zajímat jenom o vědu. Navíc hlásila, že má už všechny subjekty a ostatní věci, které pro vědu potřebuje, ale potřebovala ještě jednu věc, a to trochu neurotoxinu. Vědci ji bohužel uvěřili s tím, že to potřebuje pro vědecké účely a dali ji tedy přístup k neurotoxinu. Výsledkem nakonec bylo, že usmrtila všechny živé, kteří se nestihli včas evakuovat nebo se schovat.

aperture-003

Jediný známý přeživší, který unikl řádění GLaDOS ale byl uvězněn v komplexu Aperture. Je jím právě ten Doug Rattman, týdny unikal před zadržením a GLaDOS mu neustále říkala, že jestli bude sobecky nadále unikat, že to bude zmíněno v jeho spisu. Tím si Rattman vzpomněl na spisy a dostal nápad, v místnosti se spisy byl totiž seznam všech testovacích subjektů, mezi nimi i známá Chell, a v jejím spisu stálo, že je tvrdohlavá, houževnatá a že se nikdy nevzdá, proto nejspíš byla zamítnuta z testování. Ale pro Rattmana byla poslední nadějí jak zničit GLaDOS, takže ji v záznamech zařadil na první místo jako vhodného kandidáta na testování. A tím vlastně začala hra Portal 1.

Zatímco Chell absolvovala jeden testchamber za druhým, ve kterých se testovalo hlavně s krychlí, tlačítky a quantovými koulemi čisté energie, Rattman se stále skrýval a začal být už hodně paranoidní. Pomalu už i měl takové slyšiny, že slyšel i svojí Companion Cube mluvit a řídil se podle jejích rad, začal vylepovat a malovat různé obrazy a snažil se Chell varovat známým sloganem „The cake is a lie“, aby si Chell dala pozor na to, že úmysly GLaDOS rozhodně nejsou čisté. Po splněný všech standardních vědeckých testů a útěku před upálením Chell úspěšně vyřadila GLaDOS z provozu a tlaková vlna ji vynesla na povrch. Rattman tím pádem mohl bez problému odejít ven pryč z toho pekla, jenže když si všiml, že robotická eskorta na párty odtáhla Chell zase zpátky do Aperture, Rattman zahodil veškerou šanci na svobodu a vrátil se zpátky, aby ji zachránil.

Našel ji nakonec v relaxation room, což je podobizna motelového pokoje, případně pokoje na školních intrech. Tam zjistil, že veškeré stázové funkce byly vlivem výbuchu GLaDOS mimo provoz, pokusil se tedy dostat se k ní, ale cestu mu blokovaly střílny, přičemž nezvládl projít proud jejich kulek, ale jakoby zázrakem přežil a jeho Companion Cube (nebo spíše jeho hlava) mu radila, že ji stále může zachránit tím, že nahodí nouzový zdroj pro stázové pole. Protože ale nebylo určené datum probuzení, bylo tu i riziko, že ji může uvést i do tzv. věčného spánku, ale Rattman neměl na výběr a nouzový zdroj tedy zapnul. Nakonec byl z toho všeho unaven a šel si taky vyspat v hybernátoru identickém na začátku Portalu 1. Co se s ním pak stalo, už ale zůstává záhadou. Ne tak další osudy samotného Aperture, což můžeme zažít na vlastní kůži v Portalu 2.

HλLF-LIFEBLλZEN

Tímto bychom rádi poděkovali autorovi z grupy hlportalcz za možnost použít jeho článek nejen pro jeho blog, ale i pro tento web.

Shoutboard

Ikonky

Team Fortress 2  Gamefan.czcounterstrikego.cz
TruckGame.cz