Příběh

Začalo to v Black Mesa

Vědecký komplex Black Mesa. Právě jím všechno to divadlo začalo. Resp. začalo okamžikem, kdy osoba později známá jako G-Man doručí do rukou vědců záhadný krystal s dnes už legendárními slovy „připravte se na nečekané následky“. Následný vývoj byl opravdu nečekaný. Krystal se totiž dostal do rukou vědce jménem Gordon Freeman, z jehož očí všechno sledujeme, a v okamžiku, kdy krystal použil ve speciální místnosti, spustil se jev známý jako resonanční kaskáda. Ten má katastrofální následky, velká část komplexu Black Mesa je poničena a navíc se všude objevují záhadní mimozemšťané. A je to právě Gordon, kdo se musí dostat na povrch, zavolat o pomoc a přežít. Problém ale je, že v tu dobu je do komplexu vysláno několik jednotek mariňáků, kteří mají za úkol nastolit pořádek a Gordona zabít. To se ale nepovede ani jim, ani jednotkám Black ops, které jsou v komplexu nasazeny nejen za účelem zabít Gordona, jenž údajně za všechno může, ale za účelem zabít vše živé a zahladit stopy. Náš hrdina si ale poradil, a dokonce se dostal na domovský svět mimozemšťanů, planetu Xen, kde sejmul jejich vůdce, obrovitého aliena jménem Nihilanth. Krátce poté Gordona kontaktuje G-Man s nabídkou, že mu buď dá práci, nebo ho pošle do bitvy, kterou nemůže vyhrát. Gordon tedy práci přijal, aniž by tušil, co všechno ho čeká. (Half-Life)

half-life-001

Společně s Gordonem Freemanem ale zažívá zajímavé dobrodružství i několik dalších hrdinů. Třeba desátník Adrian Shephard, jeden z mariňáků, jenž měl Freemana sejmout. Brzy po ne zrovna ideálním výsadku se ale ze zdánlivě obyčejné mise stane klasický boj o přežití. I Shephard se však dostane na Xen, a i jeho následně kontaktuje G-Man. Podobně je na tom i člen ostrahy, Barney Calhoun, jehož útěk z Black Mesy je o to složitější, že se snaží postarat i o několik vědců. Naštěstí on i vědci uniknou jisté smrti a tentokrát ho nechá G-Man na pokoji. Své si však zažívají i doktorky Gina Cross a Colette Green. I ony se snaží přežít a ochránit několik vědců, pro změnu na základě vzájemné spolupráce. (Half-Life: Opposing Force, Blue Shift, Decay)

Nic nemůže být horší

To všechno se ale brzy ukáže jako procházka růžovým sadem, aspoň tedy v porovnání s tím, co přišlo poté. A to Combine. Během incidentu známém jako Sedmihodinová válka se Země vzdá náporu nepřítele, nad celou planetou získají kontrolu síly Combine impéria, přičemž následuje rozdělení lidské populace do několika měst a sterilizace většiny žen. Na popud G-Mana se Gordon Freeman dostává na scénu, konkrétně do města v City 17, zrovna v době, kdy má Combine kontrolu prakticky nad vším a lidé už jsou tak zoufalí, že zakládají odboj. Do něj je Gordon pochopitelně zapojen, a to díky Alyx Vance a starým známým v podobě Barneyho Calhouna a doktora Kleinera. Tím začíná dlouhý a náročný boj proti jednotkám Combine. Přítomnost našeho hrdiny naštěstí relativně brzy přináší své ovoce. Odboj získává na síle, a hlavně se podaří obrovské vítězství v podobě zničení Citadely, centra City 17 a porážky doktora Wallace Breena, jenž kolaboroval s Combine a ujal se vlády nad celou společností. (Half-Life 2)

half-life-002

V tu chvíli ale nastává obrovský problém. Nejde ani tak o to, že Gordona krátce po smrti Breena odchytí G-Man a odstaví ho (z toho ho záhy vysekají mimozemští Vortiguanti), jde spíš o problém v podobě snahy Combine odvysílat skrz zbytek Citadely zprávu na jejich domovský svět, že se situace na Zemi komplikuje. Že na tom není nic špatného? Je, protože poslání zprávy si žádá roztavení jádra, což může mít za následek zničení City 17 a všech obyvatel. Marná snaha, Gordon s Alyx musí zakročit a oddálit destrukci jádra, a jen tak mimochodem zkusit získat z počítačů Combine nějaká data. Podle očekávání se oba pokusy vydaří, ale jen na chvíli, během níž musí být celé město evakuováno. To má mimochodem za následek i fakt, že stihnou zdrhnout i záhadní Advisoři, skuteční velitelé jednotek Combine. Životy lidí jsou ale přednější, a i když se Gordonovi a Alyx postaví do cesty nejeden nepřítel, evakuaci zvládnou na jedničku, na čemž má zásluhu i Barney Calhoun a několik vlakových souprav. (Half-Life 2: Episode One)

half-life-003 half-life-004

Další problém ale nastává ve chvíli, kdy i Gordon s Alyx opouštějí City 17 v posledním vlaku. V tu chvíli totiž Citadela konečně vybuchne, což má za následek havárii vlaku v lesích za městem. Oba hrdinové tak musejí znovu popadnout všechny své síly a vydat se vstříc zbytku rebelů, kteří nyní sídlí v základně White Forrest, kde Kleiner, otec Alyx Eli Vance a doktor Magnusson tvoří raketu, mající za cíl zničit portál vzniklý nad ruinami City 17. Tenhle vznešený cíl však chtějí přerušit jednotky Combine, chystající mohutný útok. Cíl je tedy jasný, dostat se k White Forrest jako první, všechny varovat a přichystat obranu. Cestu sice zkomplikuje řada věcí, zejména vážné zranění Alyx, ale vše je brzy vyřešeno a ona i Gordon dorazí na základnu těsně před útokem. Tomu předchází šokující odhalení. Soubory získané z Citadely totiž odhalují poslední zážitky doktorky Judith Mossman, přítelkyně Eliho a významné členky odboje, před tím, než záhadně zmizela kdesi v akrtických oblastech. Především ale obsahují soubory týkající se mysteriózní lodi Borealis, patřící společnosti Aperture Science (viz Portal). Borealis, taktéž ztracená v arktických oblastech, totiž může obsahovat zbraň proti Combine, zároveň ale může způsobit něco ještě horšího, než byla Black Mesa. Než se však rozhodne, co dál, zaútočí Combine. Ti samozřejmě nemají šanci, Gordon všechny vyřídí, a raketa je s úspěchem a očekávaným výsledkem odpálena. Nezbývá tedy nic jiného, než vyslat Gordona a Alyx a jejího robotického miláčka Doga najít Borealis a doktorku Mossman. Než však hrdinové nastoupí do připraveného vrtulníku, vtrhnou na základnu Advisoři, kteří zabijí Eliho Vance, a nebýt včasného zásahu Doga, zabili by i Gordona s Alyx, které nezbývá než oplakávat otcovo tělo. (Half-Life 2: Episode Two)

A dál?

 Tím zatím příběh Half-Life končí, pokud nepočítáme prázdný dok po Borealis v Portalu 2. Zatím se můžeme jenom dohadovat, co přesně hrdiny čeká dál, ale jedno je jisté. Bude to bomba. A bude v tom hrát roli loď Borealis a možná i další prvky shodné se sérií Portal. Uvidíme, čeho se nakonec dočkáme.

Shoutboard

Ikonky

Team Fortress 2  Gamefan.czcounterstrikego.cz
TruckGame.cz